Конспект уроку з літературного читання за твором Р. Кіплінга "Рікі-Тікі-Таві"
Тема: Р. Кіплінг «Рікі-Тікі-Таві» Мета: ознайомлення з твором Р. Кіплінга «Рікі-Тікі-Таві» Завдання: • познайомити з творами Р. Кіплінга, навчати свідомого і виразного читання, формувати вміння аналізувати прочитане, виділяти головну думка твору; • розвивати мову, пам'ять, збагачувати словниковий запас учнів; • виховувати свідомість цінності прояви відданості, уваги і турботи друзів. Устаткування: словникова робота, ілюстративний матеріал, виставка книг. Хід уроку. I. Організаційний момент. II. Перевірка домашнього завдання. Зачитування відгуків про твір «Козетта» III. Робота по темі уроку. 1. Слово про письменника. Джозеф Редьярд Кіплінг - англійський письменник і поет (1865-1933) З моменту появи перших перекладів творів Кіплінга російською мовою його талант був помічений і визнаний читачами. А. І. Купрін так відзначав яскравість своєрідність літературного хисту англійського письменника: «Він оригінальний, як ніхто інший. Могутність засобів, якими він володіє в своїй творчості, прямо невичерпно. Чарівна захопливість фабули, надзвичайна правдоподібність розповіді, вражаюча спостережливість, дотепність, блиск діалогу, сцени гордого і простого героїзму, тонкий стиль або, вірніше, десятки точних стилів, екзотичність тим, безодня знань і досвіду і багато, багато іншого складають художні дані Кіплінга, якими він панує з нечуваною силою над розумом і уявою читача »у 1923 р Казки Кіплінга вперше були надруковані в перекладі двох найбільших дитячих письменників - К. І. Чуковського і С. Я. Маршака. І з того часу до цього дня, ці переклади визнані кращими. 2. Читання статті підручника. 3. Робота по виставці книг. Казки «Звідки у кита така горлянка», «Чому у верблюда горб», «Звідки у носорога шкура», «Слоненя», «Сказання про старого кенгуру», «Звідки взялися броненосці», «Як було написано першого листа», «Як був придуманий алфавіт »,« Кішка, яка гуляла сама по собі »,« Метелик, який тупнув ногою ». Найбільшу популярність в нашій країні отримала казкова повість «Мауглі». «Книга джунглів» Кіплінга, куди входить розповідь «Рікі-Тікі-Таві», відкриває перед читачами далекий і таємничий світ джунглів і його мешканців. 4. Подання оповідання «Ріккі-Тікі-Таві». - Редьярд Кіплінг багато подорожував, в юності він майже 7 років провів в Індії і роботу в газеті поєднував з вивченням життя тропічних тварин. Його розповідь присвячена винищувачу змій сміливому мангусти. - Розгляньте картинку до розповіді. В якій країні відбувається дія? Як ви здогадалися? Подивіться, як виглядає мангуст. (Короткі відомості про Мангуст, кобру представляють діти, передчасно отримали завдання.) На якого звіра він схожий? (Ласку) Як називається змія? Що ви знаєте про Кобра? Про їхні звички, поведінку? 5. Первинне читання оповідання. Учитель читає самі напружені, гострі моменти дії оповідання «велика битва» мангуста з Нагом у ванній, сцену з Негайно і Тедді на веранді, бій з Негайно в норі. 6. Повторне читання по частинах і аналіз. I частина. Прочитайте, уривки тексту, де описується зовнішній вигляд мангуста, особливості його характеру. - Чому мангуст отримав таку кличку? (Його бойовий клич був рикки-тіккі-тіккі-чк!) - Де жив мангуст? - Як він опинився в саду Великої Людини? - Хто його врятував? - Прочитайте епізод, де Ріккі знайомився з сім'єю Великої Людини. - Чи сподобався мангуст Тедді? - Чи сподобалося мангусти в сім'ї Великої Людини? Знайдіть рядки, що говорять про це. - Як він знайомився з будинком? - Спробуйте відновити текст по опорним словами: нишпорив, не потонув, сунувся, обпік, виліз, прибіг, ліг, задрімав, схоплювався і насторожувався, біг довідатися, чи не спить, в'їхав. - Про кого і про що розповідали нам ці дієслова? - Як вони характеризують мангуста? (Невгамовний характер, звір допитливий і сміливий) II частина. - Прочитайте розмову батька і матері Тедді? - Який висновок можна зробити про Мангуст? (Мангусти вірні й віддані друзі людини) - Про що йде розмова між мангустом і Дарзі? - Яке нещастя трапилося у пташки? Опишіть поява Нагга. - Які слова потрібно використовувати, щоб описати страшний образ кобри? (Неголосне шипіння - страшний, холодний звук; величезна чорна кобра, п'яти футів довжини від голови до хвоста, злі зміїні очі) - Чому стало страшно мангусти на хвилину? - Чи випробував страх Наг «в глибині холодного серця»? Чому? - Перечитайте епізод появи Негайно, злий дружини Нага. Перекажіть. Знайдіть слова для її характеристики, використовуйте їх в переказі. - Хто попередив Ріккі про небезпеку? - Спробуйте намалювати картинку, яку можна намалювати до даного епізоду. Яким ви бачите Ріккі? - Як можна зобразити Нага? (Витягнув вгору, щоб дістати до гнізда, що висів на кущі) Негайно? (Поранена розлючена, вона звивалася) Висновок: в цій сцені проявилися винахідливість і відвага Ріккі. У той же час Рікі-Тікі був ще недосвідчений. III частина. Завдання для самостійного читання: розкажіть, як поводився мангуст під час сніданку. Чому, коли все було спокійно, Рікі-Тікі випускав войовничий клич? Читання IV частини учнями вголос, аналіз. - Для чого Рикк-Тікі відправився вночі подорожувати по дому? (Він відчував, що кобри прийдуть в будинок, що людям загрожує небезпека.) -Який розмову почув Рікі-Тікі за стіною будинку? Як Наг і Негайно вирішили позбутися від людей? -Які почуття відчував мангуст, коли почув розмову кобр і побачив Нага? (Обурення і лють, жах.) - Чому мангусти було дуже важко перемогти Нага? - Розкажіть, як ішов бій Рікі-Тікі з Нагом? - Знайдіть зав'язку. З чого починалося дію? (Задум Нага з Негайно) - Як розвивалося дію? (Ріккі стежить за дією) - Знайдіть кульмінацію. (Сутичка мангуста з коброю). - Чим закінчилася дія? Яка розв'язка? (Постріл большог Людини - смерть Нага) Висновок: під час бою з дуже сильним і небезпечним ворогом маленький Ріккі проявив винахідливість, безстрашність, стійкість, «і хоча він думав, що прийшла його смерть, але вирішив зустріти її, не розтуляючи зубів». Читання 5-ої частини самостійно. - Який момент у подіях, що відбувалися на веранді будинку в наступного ранку після загибелі Нага, ви вважаєте найбільш напруженим? Намалюйте словесну картинку. Закінчення частини від слів «коли вона шмигнула в нору, де жили вони і Наг ...» читається вголос, по черзі декількома учнями. - Чому бій в норі був найважчим? Чим можна довести, що тривав він довго? Чому Рікі-Тікі не відразу пішов додому? Прочитайте, як зустріли його будинку. Як сприйняв мангуст похвалу мами Хлопчика? Чи мав Ріккі_Тіккі право бути задоволеним собою? Чим ви це підтвердіть? 7. Озаглавліваніе кожної частини. I. Знайомство з сім'єю Великої Людини. II. Зустріч з Нагом і Негайно. III. Смертельна сутичка. IV. Торжество перемоги над ворогом. 8. Домашнє завдання. 1) Прочитати, по можливості, весь розповідь. 2) Написати оглядове повідомлення «Яким перед нами постає Рікі-Тікі? 3) Картинний план, переказ уривків, які особливо сподобалися. 4) Написати відгук про оповідання. 5) * Читання творів Р. Кіплінга. V. Підсумок уроку

Корисно? Поділися з іншими:
Якщо Ви є автором цієї роботи і хочете відредагувати, або видалити її з сайту - зв'яжіться , Будь ласка, з нами.
В якій країні відбувається дія?Як ви здогадалися?
На якого звіра він схожий?
Ласку) Як називається змія?
Що ви знаєте про Кобра?
Про їхні звички, поведінку?
Чому мангуст отримав таку кличку?
Де жив мангуст?
Як він опинився в саду Великої Людини?
Хто його врятував?