Урок літератури в 5 класі за твором Джека Лондона «Сказання про Кіше»

«ТЯЖКА, АЛЕ ЦІКАВА ЖИТТЯ ...»
(Урок літератури в 5 класі за твором
Джека Лондона «Сказання про Кіше»)
Мета уроку:

- Ознайомити учнів з твором Д.Лондона «Сказання про Кіше»;

- Ввести поняття «сказання» в контексті літературознавчого освіти;

- Продовжити роботу над характеристикою героя;

- Визначити, що означає бути дорослим.


Обладнання:

Текст твору; опорні матеріали уроку.
Хід уроку:
I. Попередня робота по темі уроку.
Учитель: Наша подорож по країні літератури триває ... Твори великих російських і зарубіжних письменників вже були прочитані нами в цьому навчальному році. Це не просто твори, це початок великого знайомства зі скарбами російського і світового мистецтва. Ми вчимося не тільки читати твори, а й мислити, думати, висловлювати свою точку зору.

Сьогодні чергова зустріч з великим ... Це розповідь Джека Лондона «Сказання про Кіше».

Джек Лондон - один з найбільш популярних в нашій країні американських письменників. Його біографія, його особистість людини активного, вольового, в чем-то нагадував його джек-лондоновских героїв, викликала не менший інтерес, ніж його творчість, в якому сильно позначалося автобіографічне початок.
Так хто ж такий Джек Лондон? Нам розповість Данило, Регіна і Юля.
2 учні розповідають про письменника (з презентаціями)
Учитель: Так, хлопці, Джек Лондон був особливою людиною, навіть зовні. Ось як описує його письменник І. Стоун: «Джек був від природи добрий, нерозважливо щедрий - воістину один з друзів, король славних малих ... Що це був за чудовий зразок людської породи! У нього було чисте, повне радості, ніжне серце ... Він виглядав старше своїх років, тіло гнучке і сильне, відкрита у ворота шия, копиця довгих волосся - вони падали йому на лоб, і він, зайнятий жвавій бесідою, нетерпляче відкидав їх назад . Чи не кімнатний житель, а людина вільних просторів - словом, справжній чоловік, чоловік. Він був одержимий спрагою правди ».
СЛАЙД 2
Подивимося на портрет письменника. Що вас вражає, приваблює в цьому портреті?
Учні: мужнє, красиве, відкрите обличчя
Учитель: Він прожив життя бійцем, «моряком в сідлі», як він одного разу висловився, став великим письменником, хоча життя з дитячих років нагромаджувати йому одна перешкода за іншим. Він пішов з життя сорокарічним. П'ятдесят книг - підсумок його літературної діяльності.
«Що ж такого особливого в письменника Джека Лондона?» - запитаєте ви. Ось ми з вами разом і постараємося відповісти на це питання протягом всього нашого уроку.

Герої Джека Лондона різні - від жебрака до мільйонера. Але всіх їх об'єднує те, що вони зображаються в переломні моменти життя, в екстремальних для них ситуаціях. Як ви розумієте термін «екстремальна»?


Учні:

екстремальна, значить небезпечна, складна і т.д.
Учитель: е кстремальная ситуація - ситуація вкрай напружена, небезпечна, яка вимагає від людини найвищого підйому душевних і фізичних сил.

Давайте пограємо в гру: «віриш - не віриш» і переконаємося, чи правда, що життя Джека Лондона була такою важкою, екстремальною.


Учитель: 1.

Джек Лондон - це не справжнє ім'я письменника (Вірю, його справжнє ім'я - Джон Гріффіт)
2. Джек Лондон був піратом. (Вірю, якийсь час, він був так званим «устричним піратом» - промишляв незаконним виловом устриць, заробляючи собі на життя).
3. Джек Лондон був до кінця життя дуже багатий. (Вірю, ДЛ заробляв дуже багато, але витрачав ще більше).
4. Чи вірите ви, що коли ДЛ побував на Алясці, він знайшов там золото? (Не вірю. На Алясці золота йому знайти не вдалося, зате він отримав там багатий матеріал для оповідань).
5. Чи вірите ви в те, що Джек Лондон був посаджений у в'язницю за бродяжництво? (Вірю, в його біографії був і такий епізод , Але для того, щоб написати нариси «Люди безодні» про жителів без певного місця проживання, він спеціально переодягнувся в жебрака і кілька днів блукав, нібито в пошуках роботи, в найстрашніших місцях Лондона).
6. Чи вірите ви в те, що Джек Лондон був поліцейським? (Вірю. Після того, як він, п'ятнадцятирічний, після важкої роботи на фабриці, в один день став «устричним піратом», так він, спонтанно, за пропозицією митного чиновника, перейшов в поліцейський патруль, який цих піратів відловлювали. Одного разу вони з напарником захопили китайську човен, де Лондон, беззбройний, впорався з натовпом в 15 чоловік, а потім відібрав пістолет у збожеволілого від страху напарника.)
7. Чи вірите ви в те, що Джек Лондон навіть не закінчив середню школу? (Вірю. Це дійсно так, але він займався самоосвітою і зміг навіть вступити до університету. Однак необхідність заробляти на сім'ю - на матір, вітчима, який став інвалідом і зведених сестер, весь час штовхала його на пошуки нової роботи, і університет йому теж довелося кинути).
8. Джек Лондон став письменником, бо ще в школі його в якості покарання змушували переписувати по кілька разів цитати з підручника. (Не вірю. Він в школі відмовився співати разом з іншими дітьми, і директор, розібравшись у мотивах поведінки учня, дозволив йому писати, в той час, як інші співають).
9. Джек Лондон був браконьєром. (Вірю. Він ходив до берегів Росії бити морських котиків, після чого описав цей епізод у своєму житті в романі «Морський Вовк»).

10. Джек Лондон був боксером. (Вірю. Займався на боксерському ринзі не професійно. (Описує в оповіданні «Мексиканець». Завзятість і стійкість дозволяли йому триматися на рингу, коли досвідчені боксери відпрацьовували на ньому свої удари, а також виступати, причому навіть в самих програшних ситуаціях. У свій час це приносило йому дохід).


Учитель:

молодці, хлопці! А тепер узагальніть і дайте повну відповідь на моє запитання: «Чому життя Джека Лондона дійсно була цікавою, важкою, екстремальної?
Учні: життя ДЛ дійсно була дуже цікавою і навіть екстремальною. Він спробував свої сили в багатьох професіях, дуже часто опинявся в ситуаціях, з яких дуже важко було знайти вихід.
Учитель: Добре! Сподіваюся, ви запам'ятаєте щось нове і цікаве для себе з біографії Джека Лондона.
Як відомо, матеріал для своїх книг письменники, найчастіше, беруть із власного життя. Більше його брати просто нізвідки.

Неможливо написати про біль, якщо ніколи її не відчував. Або зображати знавця вітрильного спорту, якщо сам жодного разу не ходив під вітрилом.


СЛАЙД 3

Одна з цих книг включає в себе розповідь «Сказання про Кіше». Удома ви прочитали цей твір.
II. Робота з аналізу тексту.
- Чи сподобався вам розповідь? Чому?
Учні: Так, він розповідає про хороброго хлопчика, про те, як герой в свої 13 років не злякався вождя племені і вступив з ним у протиборство; це розповідь про мужнього хлопчика).
- Назвіть героїв оповідання. Кіш - головний герой оповідання; (СЛАЙД 4)

Клош-Кван - вождь племені; (СЛАЙД 5)

Бок - батько Кіша;

Айкіга - мати героя; (СЛАЙД 6)

Массук - одноплемінник;

Уг-Глук - мисливець племені;

Бім і Боун - два молодих, найкращих в селищі мисливця. (СЛАЙД 7)

- В якій частині земної кулі відбувається дія оповідання? (На півночі Сполучених Штатів Америки). (СЛАЙД 8)


Знайти і показати це місце на карті .

Учитель: Чому саме це місце вибрав Джек Лондон для свого оповідання?
Учні:

Північ перевіряв людини, і ставало ясно, чого ти стоїш, хто ти: негідник або герой, боягуз або сміливець. Суворий північ промивав людську породу. Слабкі і боязкі, нечесні і жадібні їхали, сильні і мужні осідали тут.
Учитель: Який народ вибрав письменник в якості своїх героїв?
Учні: Тут здавна живуть ті, хто не знає південного сонця, теплу зиму, для кого північ - це батьківщина. А сувора природа годує і одягає своїх синів. Це корінні жителі. Вони відрізняються від прибульців з півдня кольором шкіри, мовою, звичаями. Але добро і зло, дурість і мудрість, боягузтво і сміливість однаково розуміють і оцінюють все люди на землі незалежно від національності.
Учитель: Чи звернули ви увагу, що ця розповідь називається - «сказання». Він створює як би наслідування місцевим індіанським легендам, схожим на казки. Звернемося до опорних записів і прочитаємо, що таке «сказання».
Сказання - розповідь історичної або легендарної змісту, який спирається на народні перекази чи легенди; характеризується поєднанням казково-фантастичного світу з точними замальовками побуту і звичаїв; викриває свавілля «господарів життя» (запишемо в зошит).
IV. Особливості сюжету.
Учитель: Сюжет даного розповіді підпорядкований жанру оповіді. Розповідь починається з розповіді про батьків Кіша. Далі відважний Кіш виступає на раді старійшин племені. Герой вирішує стати мисливцем, йде на перше своє полювання. Вона виявляється вдалою. Одноплемінники Бім і Боум дізнаються таємницю вдалого полювання Кіша. Та й герой її не приховує, тому що хоче, щоб усі люди племені були ситі і щасливі. Зростає повагу до Кішу в племені, і врешті-решт він стає вождем племені. Спробуємо визначити, які сюжетні елементи присутні в композиції і співвіднести їх з епізодами.
Учень: Експозиція, зав'язка, розвиток сюжету, кульмінація і розв'язка.
4.Кульмінація
Бім і Боум дізнаються таємницю вдалого полювання Кіша

3. Розвиток дії


Рішення стати мисливцем
2. Зав'язка
Рада старійшин: виступ Кіша

  1. Експозиція 5. Розв'язка

Розповідь про батьків Кіша Кіш - вождь племені
Учитель:

Така організація сюжету відповідає вимогам жанру, то присутні всі елементи, характерні для розповіді.

Головний герой лондоновского оповіді - Кіш. А знаєте, він і інші герої оповідання сьогодні прийшли до нас, щоб розповісти про собі і задати вам питання . На партах у вас лежить додаток №1 з репліками героїв з оповіді. Ми зараз з вами виразно їх прочитаємо, і ви відповісте на мої запитання.


Кіш:

Доброго дня, хлопці! Я - Кіш, герой оповідання Джека Лондона. Живу я у самого Полярного моря. Бачив вже 13 сонць. Мій батько був відважним мисливцем, але в голодну годину, коли хотів відібрати життя у великого полярного ведмедя, зустрів смерть сам. Так, він один схопився з ведмедем, але ведмідь переламав йому всі кістки. А я - його єдиний син. І ось коли загинув мій батько, я став жити удвох з матір'ю. Мою матір кликати Айкіга.
Автор: Кіш був всього лише хлопчик, а мати його - всього лише жінка. Їх плем'ям правил вождь клош-Кван. Всі повинні були підкорятися йому. Але тільки не маленький Кіш! ..
Айкіга: Одного разу ввечері клош-Кван зібрав раду. Мій Кіш показав, що в жилах у нього тече гаряча кров, а в серці - мужність чоловіки, і він ні перед ким не стане гнути спину. У нашому племені хоробрі мисливці добували м'ясо. Це м'ясо поділялося між одноплемінниками. Нам завжди після смерті чоловіка діставалися старі і жорсткі шматки. Ось це і не міг терпіти Кіш.
Кіш: Так, я виступив на раді і сказав твердо і суворо, що вся здобич має розподілятися справедливо: найстарішою старенькій і самому кволому старому повинна дістатися справедлива частка. Але моя пропозиція викликала бурю протесту і обурення серед мисливців.
Айкіга: Тоді мій син сказав, що відтепер також буде полювати і приносити м'ясо і є його. І додав:
Кіш: Відтепер розподіл моєї видобутку буде справедливий. І жодна вдова, ні один беззахисний старий не будуть вночі плакати від того, що у них немає м'яса , В той час як сильні чоловіки стогнуть від тяжкої болю, бо з'їли занадто багато.
Учитель: Як здійснив свої наміри Кіш, що він зробив?
Учень: На наступний день Кіш один відправився на полювання. Це було «небачене подія». Ті, хто бачив його, помітили, що він взяв з собою цибулю і великий запас стріл з кістяними наконечниками і ще прихопив велику мисливську рушницю свого батька.
Учитель: Як поставилися одноплемінники до зникнення Кіша? (Знайти в підручнику)
Учень: «Айкіга рвала на собі волосся і вимазала обличчя сажею в знак скорботи, а жінки гірким словами дорікали чоловіків за те, що вони погано обійшлися з хлопчиком і послали його на смерть; чоловіки ж мовчали. готуючись йти на пошуки тіла, коли вщухне буря ».
Учитель: Чим увінчалася перша полювання героя?
Учень: Кіш вбив полярного ведмедя і двох ведмежат.
Учитель: Чи повірили цьому одноплемінники? (Стор.84) (знайти в тексті)
Учень: «Чоловіки не могли повірити, що хлопчик Кіш один, зовсім один, зробив такий великий подвиг. Але жінки розповідали про свіжому м'ясі тільки що вбитого звіра, яке приніс Кіш, і це похитнуло їх недовіру. І ось нарешті вони вирушили в дорогу, бурмочучи, що якщо навіть Кіш і вбив звіра, то, мабуть, він не подбав оббілувати його і обробити його тушу ... Але, прийшовши на місце, вони побачили те, чого не хотіли вірити: Кіш не тільки вбив ведмедів, але розсік туші на чотири частини, як істинний мисливець, і видалив нутрощі ».
Учитель: Дні йшли за днями. У селищі почали говорити про нерозгаданою таємниці вдалого полювання Кіша. (Знайти в підручнику).

( «- Злі духи полюють разом з ним, - стверджували одні. - Тому його полювання завжди вдала. Чим же інакше можна це пояснити. Як не тим. Що йому допомагають злі духи? - Хто знає? А може, це не злі духи, а добрі? - говорили інші. - Адже його батько був великим мисливцем. Може, він тепер полює разом з сином і вчить його терпінню, спритності і відвазі. Хто знає! »)


Але удача не покидала юного мисливця. Це ще більше хвилювало одноплемінників. Як вирішили одноплемінники дізнатися таємницю «вдалого полювання» Кіша?
Учні: Вони послали Біма і Боума по п'ятах відважного Кіша дізнатися цю таємницю.
Учитель: Через п'ять днів Бім і Боум, кращі мисливці в селищі, повернулися. Їм хотілося скоріше розповісти те, що вони дізналися. Звернемося до додатка №2. Зачитаємо виразно репліки діалогу цих героїв.
Бім: Як нам було наказано, ми йшли по сліду Кіша. Він нас ні разу не помітив. В середині першого дня шляху він зустрівся з великим ведмедем-самцем, і це був дуже великий ведмідь.
Боум: Але ведмідь не хотів вступати в боротьбу, він повернув назад і почав тікати по льоду. А Кіш кричав на ведмедя, лаявся на нього, розмахував руками і підняв дуже великий шум. Ведмідь розсердився, встав на задні лапи і загарчав. А Кіш йшов прямо на нього.
Бім: Кіш йшов прямо на ведмедя, і ведмідь кинувся на нього, і Кіш побіг. Коли Кіш біг, він впустив на лід маленький круглий кульку. Ведмідь обнюхав ця кулька і проковтнув його. Кіш все біг і розкидав маленькі круглі кульки, а ведмідь все їх ковтав !!!
Боум: Так тривало довго. Але раптом ведмідь зупинився, завив від болю і почав як скажений бити передніми лапами по льоду. Маленькі кульки наробили велику біду всередині ведмедя.
Учитель: Як поводився ведмідь далі? (знайти в тексті)
Учень: «Ведмідь дряпав себе кігтями, стрибав по льоду, немов розігрався щеня. Але тільки він не грав, а вив від болю ».
Учитель: Так в чому ж полягала таємниця Кіша?
Учень: Це дуже просто: треба взяти маленький шматочок тюленячого жиру і зробити в ньому ямку. Потім в ямку треба покласти китовий вус, гарненько його згорнути і закрити зверху іншим шматочком жиру. Потім все це треба виставити на мороз, і коли жир замерзне, вийде маленький круглий кульку. Ведмідь проковтне кульку, жир розтопиться, гострий китовий вус випрямиться - і ведмедеві стане боляче. А коли ведмедеві стане боляче, його легко вбити списом. Це зовсім просто.
Учитель: Хлопці, як ви думаєте, чому Кіш не побоявся розповісти одноплемінникам свою таємницю?
Учень: Я, думаю, він хотів, щоб всі були ситі і щасливі.
Учитель: З маленького хлопчика Кіш став вождем племені. Це йому вдалося завдяки якостям характеру. Яким?
Учень: Бесстрашие, кмітливість, сила волі, почуття справедливості, гармонія з природою , Відповідальність перед одноплемінниками.
Учитель: Так, це якості не маленького хлопчика, підлітка, це - якості чоловіка, який в будь-яку хвилину може прийти на допомогу. Напевно, таким бачив себе і Кіш, який прожив-то всього 13 років.
А тепер, щоб закріпити і запам'ятати всі ті висновки, які ми з вами зробили на уроці, виконаємо кросворд. (За 4 людини на листочку виконують, потім заповнюємо на дошці по одній людині від четвірки.)
VI. Висновки по темі уроку.
Учитель: Молодці, хлопці! Я думаю, вам сподобалося «Сказання про Кіше». Головний герой - хлопчик 13 років - символ для наслідування багатьом, своїми вчинками і діями Кіш заслужив називатися «дорослим». А як, на вашу думку, що означає бути дорослим?
Учень: Бути дорослим - це значить оцінювати свої вчинки, не здійснювати невірні дії, допомагати слабким, поважати тих, хто поруч з тобою. Бути прикладом у всьому.
Учитель: Правильно. Джек Лондон в своїх північних оповіданнях не виправдовує безвольність і легкодухість. Його герої вміли терпіти нестатки, не заздрили один одному. Письменник вчить нас повазі до людей всіх племен, націй, мов. І поваги до природи, яка буває суворою, але добра в ній все-таки більше, їм зла. Розповідь про Кіше дозволяє зрозуміти, що бути дорослим - це не тільки права, але й обов'язки.
Домашнє завдання:

Так хто ж такий Джек Лондон?
Що вас вражає, приваблює в цьому портреті?
«Що ж такого особливого в письменника Джека Лондона?
Як ви розумієте термін «екстремальна»?
4. Чи вірите ви, що коли ДЛ побував на Алясці, він знайшов там золото?
5. Чи вірите ви в те, що Джек Лондон був посаджений у в'язницю за бродяжництво?
6. Чи вірите ви в те, що Джек Лондон був поліцейським?
7. Чи вірите ви в те, що Джек Лондон навіть не закінчив середню школу?
А тепер узагальніть і дайте повну відповідь на моє запитання: «Чому життя Джека Лондона дійсно була цікавою, важкою, екстремальної?
Чи сподобався вам розповідь?

Мерлин (Merlin)

Сериал Мерлин, 1 сезон, 13 серия
Здраствуйте! Хотел бы поговорить о фильме "Мерлин". Скажу честно - поначалу не хотел его смотреть. Думал, будет скучно, да и еще что-то с историей связано. Но посмотрев пару серий я втянулся

Сериал Мерлин, 2 сезон, 1 серия
Здраствуйте! Хотел бы поговорить о фильме "Мерлин". Скажу честно - поначалу не хотел его смотреть. Думал, будет скучно, да и еще что-то с историей связано. Но посмотрев пару серий я втянулся

Сериал Мерлин (Merlin) — это экранизация захватывающей книги о Короле Артуре, по легенде живший во времена магии и волшебства. Телеканал BBC постарался максимально передать атмосферу тех времён — идеально подобранные актеры, десятки сценаристов, работающих над адаптацией истории к кинематографу, потрясающие декорации и дорогостоящие костюмы и платья — всё это увлекает зрителя и позволяет прочувствовать историю былых времён..

Это лишь начало приключений юного Мерлина и принца Артура, чьи судьбы с этого момента будут крепко связаны. Впоследствии один из них станет самым могущественным и известным чародеем, другой — доблестным рыцарем и великим королем Альбиона…

Это удивительная история юного мага, который в впоследствии становится одним из самых могущественных и известных волшебников из тех, кто когда либо жил на земле…